کف پوش و پارکت

چگونه پارکت و لمینت را تمیز کنیم

پارکت و لمینت را چگونه تمیز کنیم؟

تمیز کردن پارکت

پارکت نیاز به مراقبت زیاد داردو بنابر این یادگیری طرز تمیز کردن و محافظت از آن در جلوگیری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌از آسیب و خرابی دارای اهمیت است. جنس پارکت از چوب بوده و دارای طرح های خاصی است. در دکوراسیون های( سنتی و کلاسیک)زیباست و در دکوراسیون مدرن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین راه برای محافظت از کف‌های پارکت شده، کشیدن جاروبرقی یا جارو زدن عادی به صورت هفتگی و جلوگیری از جمع شدن کثیفی و گرد و غبار است.
قبل از طی زدن، با جارو آشغال و گرد و غبار را تمیز کنید. طی را فقط در حد نم مرطوب کنید. آن را خیس نکنید این را بدانید که آب اضافی، پارکت را خراب می‌کند. قبل از استفاده از طی، آن را فشار داده، مطمئن شویدکه ان خشک و نم دار است و نباید از ان ابی بچکد.
فقط از شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های مخصوص پارکت استفاده نمایید.
از آن جا که پارکت‌ها بسیار ظریفند، لازم است از آن‌ها در برابر خراشیدگی و کثیفی محافظت کنید. وصل کردن محافظ‌های لاستیکی به پایه مبل‌ها، مانع خراشیدگی آن‌ها می‌شود. مبل‌ها را روی پارکت نکشید.

تمیز کردن لمینت

 با افزایش کفپوش های لمینیت مواد شوینده متنوعی برای تمیز کردن آن به بازار عرضه شد. اکثر این محصولات آنطور که معرفی می شوند عمل نمی کنند. زمانیکه برای شستشوی لیمینیت یا کف پوش خود ماده شوینده ای انتخاب می کنید، سعی کنید با دقت این کار را انجام دهید. لمینت‌ها را هم می‌توانید خودتان پلیش بزنید. برای این کار از پاک‌کننده‌های دارای پولیش استفاده کنید. برای پلیش زدن، از طی‌های حوله‌ای یا دستمال نرم استفاده کنید.

برای انتخاب شوینده ای مناسب لمینیت موارد خاصی را همیشه در نظر داشته باشید. نکته اول اینکه به هیچ وجه از شوینده هایی که با مایعات و بخار فراوان کار می کنند استفاده نکنید. مایعات در حجم زیاد و همین طور بخار زیاد خسارتی جبران ناپذیر به لمینیت یا کف پوش می زند. درخشش و برق ایجاد شده روی کفپوش ها ممکن است در ابتدا رضایت بخش باشد اما با گذشت زمان بسیار مخرب و کدر خواهد شد .

 وقتی از این نوع شوینده ها استفاده می کنید به داخل کفپوش نفوذ می کند و چون لمینیت نمی تواند مانند چوب طبیعی تنفس کند این مایعات درون آن باقی می ماند و باعث ایجاد محلی مناسب برای رشد باکتری و قارچ می شود. به همین دلیل هرگز بطور مستقیم شوینده ها را بر روی لمینیت نریزید.

نکته دیگر اینکه استفاده از واکس و پارافین برای ایجاد درخشندگی بر روی لمینیت کار بسیار اشتباهیست. لمینیت ها چوب نیستند و برای براق ساختن آنها نیازی به واکس و پارافین نیست چرا که لمینیت به خودی خود براق و درخشنده است. استفاده از براق کننده هایی مثل پارافین ممکن است در ابتدا به زیبایی کفپوش بیافزاید اما بعد از گذشت دو تا سه ماه شروع به تغییر رنگ می کنند و به خاکستری و یا زرد تبدیل می شوند. این عمل باعث می شود کفپوشها کثیف و کدر به نظر بیایند. از بین بردن این نوع کثیفی و کدری کار بسیار سخت و غیرممکنیست. اگر چنین اتفاقی افتاد سعی نکنید کفپوش را صیقل دهید، چرا که نتیجه آن به مراتب بدتر خواهد بود.
بهترین روش برای تمیز کردن لمینیت این است که کالایی خریداری کنیم که بتوان با استفاده از یک تی و یا دستمال مرطوب، کثیفی و غبار را از روی ان پاک کرد. لمینیت هایی همچون WESEN ، ARTFLOOR  و ter Hürne  دارای چنین قابلیتی هستند.
با تهیه ی چنین محصولاتی و همچنین با رعایت نکات ذکر شده می توان برای مدت های طولانی از کفپوش ها لذت برد. محافظت و نگهداری صحیح از کفپوش به شما آرامش خاطر می بخشد و زندگی بهتر و راحت تری را برای شما به ارمغان می آورد

با سپاس

Ziggurat Market

تنظیم کننده:Erfan mashouf

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =